Domy przyszłości, czy ich era już nadeszła?

Każdy z nas niejednokrotnie marzył o domu, który odgadnie nasz nastrój i przewidzi zachcianki. Dom, który wyprzedza nasze myślenie jeszcze niedawno był tylko wizją przedstawianą w filmach science fiction. Dziś era domów przyszłości staje się faktem.

Technologiczny postęp, którego jesteśmy świadkami realizuje się w jednym krótkim zwrocie – Internet of things (internet rzeczy). Coraz więcej urządzeń wokół nas komunikuje się z Internetem. Dotyczy to zarówno urządzeń RTV i AGD w naszym domu, ale także wyposażenia domu, jak np. zamków do drzwi, wanien, mebli czy multimediów. Za pomocą połączenia z Internetem smartfon daje nam dostęp do nieograniczonych wręcz możliwości sterowania domem.

Nasz dom może odciążyć nas z bardzo wielu obowiązków. Dotyczy to przykładowo podlewania ogrodu, koszenia trawnika, odkurzania, zamykania okien dachowych podczas opadów deszczu, informowania nas o pogodzie na zewnątrz podczas gdy rano wchodzimy do garderoby, by wybrać ubranie, czy po prostu zaparzy nam kawę, gdy wrócimy po pracy do domu. Dzięki systemowi inteligentnego domu będziemy wiedzieli, że nasza pralka wymaga serwisu, a w zmywarce skończył się nabłyszczacz. Nasza inteligentna lodówka poinformuje nas o upływających terminach przydatności produktów, a także sama zamówi produkty, które się skończyły. Podstawowe funkcje domu wyposażonego w system inteligentny, jak sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, alarmem, napięciem w gniazdach są już dziś standardem i nie robią na nikim większego wrażenia. Założeniem wzorowych domów inteligentnych jest integrowanie wszystkiego co zasilane jest energią elektryczną, oraz budowanie tak zaawansowanej logiki i inteligencji tworzonych systemów, by same potrafiły podejmować za nas decyzje, optymalizować zużycie energii w domu, przy maksymalizacji naszego komfortu życia.

Giganci rynku elektroniki dają nam wyraźne sygnały, na to, że Internet rzeczy jest ich priorytetem rozwoju na następne lata. Ta droga wydaje się logiczna, gdyż ciężko jest przekonać klienta do zakupu kolejnego smartfona, czy telewizora, podczas gdy kreowanie nowego rynku urządzeń Internet of things może dać długofalowe i rosnące korzyści. Producenci systemów inteligentnych domów są na dobrej drodze, by te założenia przekuć na popularne rozwiązania, które będą szeroko dostępne i spowodują, że to co kilkanaście lat temu było naukową fikcją mogło stać się aktualną rzeczywistością.

Jakub Lewandowski Homergy.pl

pl_PL