Inteligentniej = bezpieczniej
Systemy automatyki domowej śmiało wkraczają do naszych domów i mieszkań, a także do naszego codziennego życia. Czy w związku z tym życie w takim inteligentnym domu jest bardziej bezpieczne niż w tradycyjnym?
Integracja systemów
Instalacja alarmowa i monitoring są dziś standardem w budownictwie. Systemy inteligentnego domu umożliwiły jednak to, czego wcześniej nie udawało się osiągnąć. Dzięki nim możemy integrować działanie wszystkich zabezpieczeń w ramach jednego, funkcjonalnego systemu. Działanie czujek obecności, czujników otwarcia okien czy drzwi, czujek zalania, gazu, dymu, czy choćby obrazu z monitoringu IP lub wideodomofonu – wszystko skupi w sobie jeden system inteligentnej automatyki domowej. Poprzez jej wykorzystanie uzyskamy zdalny dostęp do wszystkich wymienionych powyżej urządzeń. Będąc nawet tysiące kilometrów od naszego domu zawsze jesteśmy w stanie sprawdzić stan jego zabezpieczenia, zobaczyć czy ogrodnik skosił trawnik oraz czy przy okazji nie zapomniał o zamknięciu bramy wjazdowej. Integracja taka daje ogromną ilość korzyści, a każde naruszenie bezpieczeństwa naszego mienia jest nam natychmiast raportowane. W ten sposób możemy zdalnie, za pośrednictwem monitoringu IP zweryfikować stopień zagrożenia, które powstało. Analogicznie dzieje się np. w przypadku wycieku wody w domu. Jednak w tej sytuacji system poinformuje nas o zdarzeniu automatycznie odcinając dopływ wody, a w konsekwencji minimalizując straty związane z zalaniem.
Multifunkcjonalność
Systemy ID pozwalają nam na różnorodne wykorzystanie znajdujących się w naszym domu czujników. Za przykład weźmy bardzo popularny i niedrogi w montażu czujnik otwarcia okien i drzwi, wykorzystywany przede wszystkim jako narzędzie wspierające działanie systemu alarmowego. W sytuacji, gdy alarm w naszym domu jest uzbrojony każde otwarcie okien czy drzwi spowoduje uruchomienie alarmu. Czujnik ten możemy jednak wykorzystać przez nasz inteligentny system także wtedy, gdy alarm w domu nie jest uzbrojony.W tej konkretnej sytuacji pomoże namon w sterowaniu ogrzewaniem. Każde otwarcie okna spowoduje wyłączenie ogrzewania w bezpośrednim jego sąsiedztwie. To bardzo proste, a jednocześnie wydajne rozwiązanie, pomoże nam ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu.
Jeszcze innym przykładem na wykorzystanie tego prostego czujnikamoże być automatyczne włączanie światła w pomieszczeniu. To rozwiązanie często stosowane w garderobach czy spiżarniach, w momencie wejścia do nich, gdy drzwi zostały wyposażone w czujnik otwarcia światło zapala się, a my nie musimy szukać po omacku włączników i pamiętać o ich wyłączaniu.
Scenariusz zdarzeń
Każdy z nas, kto posiada zainstalowany system alarmowy wie, że konieczność jego uzbrajania za pośrednictwem niewygodnej klawiatury powoduje po pewnym czasie rezygnację z tej czynności, która powinna zabezpieczać nas i nasz dom. W konsekwencji alarm, na który często wydajemy niemałe pieniądze staje się bezużyteczny, a uzbrajamygo co najwyżej kilka razy do roku podczas, gdy na dłużej opuszczamy dom. Rozwiązanie dla tego problemu podsuwa nam system ID, a dokładniej scenariusz zdarzeń zaprogramowany w systemie. Scena „wyjście z domu”, bo o niej mowa, to sekwencja kilku, do kilkunastu realizowanych równocześnie zdarzeń, które wydarzą się każdorazowo kiedy opuszczamynasz dom. W porównaniu do załączania alarmu w tradycyjny sposób uruchomienie tej sceny jest dużo szybsze i łatwiejsze. Możemy dokonać tego za pośrednictwem jednego kliknięcia w aplikacji dającej dostęp zdalny do naszego systemu (smartfon, tablet) bądź poprzez naciśnięcie jednego włącznika zlokalizowanego przy wyjściu z domu. Scenariusz taki poza funkcją zamknięcia rolet, obniżenia temperatury, zamknięcie bramy garażowej, wjazdowej, uruchomienia funkcji zapamiętywania twarzy osób dzwoniących do naszego wideodomofonu, uruchomi także alarm i monitoring. Takie rozwiązanie jest najwygodniejszą i najszybszą drogą do zautomatyzowania kilkunastu czynności, które mają dawać nam oszczędność czasu, ale przede wszystkim gwarantować maksymalne bezpieczeństwo.
Symulacja obecności
Ogromne znaczenie dlazabezpieczeniadomu, w którym nie ma gospodarzy jest symulacja ich obecności. To kolejna z możliwości, którą inteligentny system daje swoim użytkownikom. Symulacja odbywa się poprzez odtwarzanie tygodniowego rytmu „życia domu” z wprowadzeniem losowo wybranych przesunięć czasowych. Dzięki temu intruz obserwujący dom będzie miał bardzo utrudnione zadanie z rozpoznaniem czy domownicy są obecni, czy nie.
Symulacja obecności będzie pozwalała na inteligentne sterowanie oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz domu, roletami, bramą garażową, podlewaniem ogrodowym czy w końcu multimediami domowymi.Wszystko to ma sprawić by dom wydawał się zamieszkały, co finalnie ma zniechęcić intruza do próby włamania.
Integracja działań wielu systemów w jednym miejscu, a co za tym idzie oszczędności czasu i energii użytkownika przekładają się na wydatne podniesienie poziomu bezpieczeństwa domu, szczególnie wtedy, gdy go opuszczamy. Dlatego też, z pełną świadomością możemy stwierdzić, że inteligentniej, to zdecydowanie bezpieczniej! Ponieważ nowoczesne rozwiązania to nie kolejna zabawka dla tzw. „gadżeciarzy”, a przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, komfort, wygoda i oszczędność.
Jakub Lewandowski
Homergy.pl