Czy Twoje życie w bloku może być przyjemniejsze? System Inteligentnego Domu dla 50m2
Czy systemy ID dedykowane są tylko dla domów jednorodzinnych? Jakie rozwiązania oferuje rynek automatyki domowej dla mieszkańców bloków? Kiedy należy podjąć decyzję o zakupie i montażu wybranego przez nas rozwiązania?
Rynek automatyki domowej należy podzielić na dwie główne grupy: systemy przewodowe i bezprzewodowe. Bardzo ogólnie można przyjąć, że systemy przewodowe, wymagają integracji w ściany naszego lokalu mieszkalnego, a decyzję o montażu takiego systemu podejmujemy na etapie budowy, bądź gruntownego remontu. Są to zatem rozwiązania częściej wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Drugi biegun stanowią systemy bezprzewodowe, które dają dużą większą swobodę i dowolność swojemu przyszłemu użytkownikowi. „Bezprzewodówki” mogą być bowiem montowane na każdym etapie realizacji naszej inwestycji. Dlatego, jeśli decyzja o montażu inteligentnego systemu do Twojego domu, czy mieszkania zapadła po zakończonym remoncie bądź budowie, nic straconego. Bezprzewodowe systemy ID są idealnym rozwiązaniem do gotowych obiektów, w których nie ma możliwości położenia dodatkowego okablowania.
Montaż
Jedną z wielu zalet bezprzewodowych systemów jest ich bardzo prosty montaż. Całość systemu oparta jest na modułach montowanych do puszek, pod tradycyjne włączniki. Taki montaż jest bardzo wygodny i wyklucza ryzyko jakiejkolwiek ingerencji w zewnętrzny wygląd ścian. Co istotne, w większości dostępnych systemów, moduły zasilane są prądem 230V, dzięki czemu unikamy potrzeby okresowej wymiany baterii. Cały system „chowamy” pod tradycyjnymi włącznikami światła, rolet czy gniazdami. Producenci dostarczają jednak także moduły zasilane bateryjnie,pozwalające umieścić dowolny włącznik nawet tam, gdzie nigdy nie był planowany i nie doprowadzono zasilania.
Zasięg
Każdy z producentów bezprzewodowego systemu inteligentnego domu stosuje inny protokół transmisji danych. Najlepsze na rynku rozwiązania pokrywają dom czy mieszkanie tzw. siecią mesh. W praktyce oznacza to, że każdy moduł włożony do puszki w naszym domu jest przekaźnikiem sygnału generowanego np. przez użytkownika czy system. Dzięki temu nawet peryferyjnie położone moduły są w stanie komunikować się ze sobą. Przykładowo w rozwiązaniu marki Delta Dore model ten działa na tyle dobrze, że pozwala na osiąganie zasięgów na poziomie nawet dwóch kilometrów.
Rozbudowa
Ogromną zaletą systemów bezprzewodowych jest możliwość budowy „na raty”. W każdej chwili użytkownik systemu może rozszerzyć go o nowe funkcjonalności, np. w postaci sterowników rolet, światła, ogrzewania, dodatkowych paneli dotykowych, bądź centralek do urządzeń mobilnych. W konsekwencji, system można rozwijać w miarę potrzeb, fantazji i możliwości finansowych użytkownika.
Funkcjonalności
Omawiane przez nas systemy mają coraz większe możliwości. Dziś niewiele ustępują one rozwiązaniom przewodowym. Zegar astronomiczny sterujący roletami, harmonogram pracy ogrzewania, zdalne sterowanie oświetleniem LED, czy w końcu symulacja obecności użytkownika podczas, gdy nie ma go w domu to jedynie ich podstawowe elementy. Do tej puli warto dodać wszelkiego typu rozszerzenia, np. czujniki zalania, otwarcia i wybicia okien, ruchu, dedykowane rozwiązania alarmowe, sterowanie bramami, furtkami czy podlewaniem ogrodowym.
Koszty
Wiele osób zastanawia się czy stać je na tego typu inteligentne rozwiązania. Otóż możemy uspokoić wszystkich zrażonych ogromnymi wydatkami związanymi z instalacją systemu. Coraz większa konkurencja na rynku spowodowała, że producenci bardzo podnieśli poziom swoich produktów, proponując przy tym bardzo rozsądne ceny. Przygodę z inteligentnym systemem, który ma obsługiwać mieszkanie 50m2 można zacząć już od 3-4tys. zł. Warto przy tym zwrócić uwagę, że system taki nie wymusi na nas dodatkowych kosztów związanych z dużą rozdzielnicą elektryczną, dodatkowymi setkami metrów przewodów, czy pracą elektryków. Mało tego, niesie za sobą liczne korzyści, pozwalając nam na redukcję rachunków za ogrzewanie czy prąd, o naszym bezpieczeństwie i komforcie życia nie wspominając.
Autor: Jakub Lewandowski